הסודות של היזמים הגדולים

כל מדינה מייצאת מדי שנה עשרות, אם לא מאות יזמים איכותיים, חכמים ומשכילים אשר חשים כי בחו"ל יצליחו למצות את כשרונם טוב יותר. אין ספק כי הכשרון היזמי הינו מתנה מלידה המלווה בלא מעט התמדה ונכונות. 

על מנת לפשט את סודות היזמות באשר הם, המאמר הבא מרכז את העקרונות על פי היזמים הגדולים של ישראל על מנת לגלות את הסודות שמניעים אותם. רובם טוענים כי לרקע המשפחתי יש משקל משמעותי בפיתוח קריירת היזמות אולם גם בהיעדר רקע שכזה, יכולה תפנית מסוימת או פוטנציאל עסקי עצמאי להוות זרז משמעותי לפיתוח קריירה יזמית.

היזמים הגדולים של ישראל

דב לאוטמן, מייסד דלתא הקלאסית ויזם חברתי מוכר, בהחלט מעריך את תכונת היזמות כתכונה מולדת. במקביל לאופטימיות ואינטליגנציה ניכרת, האומץ והיכולת להתמודד עם הקשיים המופיעים בדרך הינם תכונות הכרחיות ליזם. כמו כן, מציין דב לאוטמן את האמונה כגורם הכרחי להצלחה בעולם היזמות, כמו גם היכולת להישאר עם הרגליים על הקרקע דרך התרחשויות שונות העוברות על העסק הנמצא בהקמה. יזם ללא אמונה אינו יזם, כך טוען מקים חברת הלבוש המשמעותית בתולדות ישראל.

ג'וזף ברמן, בין היזמים המצליחים בארץ, מייחס את ההצלחה היזמית ליכולת להתבונן בחיובי באופן עקבי ולמצוא את נקודות האור והגדילה של כל עסק. כמו רבים וטובים אחרים ג'וזף ברמן כי החוש היזמי הינו תכונה מולדת המתפתחות ומפותחת במהלך השנים.

ראובן אגסי הינו מייסד ויו"ר קוויקסופט. לטענתו, הטיפוס היזמי הינו טיפוס לא קונפורמיסטי, בעל אישיות מנהיגה ויכולת קבלת החלטות. התכונות המהותיות ביותר עבור היזם בעיניו הינן יכולת חשיבה מנוהלת וריאליות – גם במצבים פחות נוחים.

הרצל חבס לעומתו, הוא מקים קבוצת חבס, טוען כי לא בהכרח יש טיפוס מקובע של יזמות אלא שהיזם חייב להכיל תכונות מסוימות ודפוסי התנהגות ייחודיים המאפשרים לו להיות היזם שהוא. בין התכונות ההכרחיות ליזם, מונה חבס את הסקרנות והשאפתנות, אורך רוח והמוכנות להתמודד עם אתגרים ארוכי טווח. 

לסיכום, ניתן לומר כי כל היזמים מסכימים כי היזמות מחייבת תכונה מולדת אולם ללא פיתוח שלה, לא ניתן יהיה לנחול הצלחות. כמו כן, היזמים כולם מונים אלמנט של מזל בהצלחה העסקית.