יזמות מודרנית

כמו כל תחום אחר, גם ענף היזמות כבר הספיק להשריש שורשים ולצבור מעט ותק בישראל. כמו כל תחום מתפתח, גם בענף היזמות דפוסי ההתנהגות הצרכניים התפתחו והשתנו. המאמר הבא בודק את המושגים והתחומים אשר שינו את פניהם בתחום היזמות.

היזמות הינו ענף מרתק ומלא התפתחויות בלתי פוסקות. על אחת כמה וכמה תופס ענף היזמות נתח משמעותי בישראל, הידועה ביצוא המשמעותי שלה לרחבי העולם כולו ולחברות הגדולות והחזקות בכלל הגלובוס. אין ספק כי ענף היזמות הצליח לצבור מעט התפתחויות שונות מאז קיבל את היוקרה המתאימה לו וכיום ניתן למצוא בתחום לא מעט יזמים מנוסים כמו ג'וזף ברמן וטובים אחרים המכירים את השוק ויודעים לא מעט על דפוסי ההתנהגות שלו. בהתאם להתפתחות השוק היזמי, חשוב להגדיר מחדש תנודות המתרחשות בו.

כבר לא פוטנציאל שוק, מעתה אמרו "דליקויות"

השוק הישן והמוכר בעולם העסקים והיזמות ממיר יתרונות לפוטנציאלים משמעותיים בעולם העסקים. שיווק זה מעניק כוח קיים לפוטנציאל של מוצר זה או אחר, מבלי לחשוב על אפשרויות חדשות לניצול של מוצר זה והפקת יתרונות שכרגע אינם ניתנים לזיהוי. פוטנציאל שוק הינו מוצר המתייחס לקהל באופן סטטי, ועוד יותר למוצר עצמו. העידן החדש של היזמות כבר אינו מתבונן בשוק הקיים ומזהה צרכים אלא מתביית על הדליקויות של השוק על רעיונות וקונספטים מנצחים.

כבר לא מאפיינים צרכנים

השיטה הישנה של היזמות עיצבה, חילקה וקיטלגה את הקהל על פי תכונותיו: גיל ומין, אזור מגורים והשכלה, מצב משפחתי ועוד. כיום, בעידן בו המאפיינים מיטשטשים וכבר כמעט שלא ניתן להגדיר אוכלוסיה מסוימת באופן מובהק על ידי תכונותיה הפיזיות, החוקרים מתמקדים בדפוסי הצריכה עצמם של הלקוחות. באופן זה ניתן להפיק נתונים מדויקים יותר אודות משתמשים שונים ולהעמיק את הטנליזות בהתאם לדפוסי הצריכה.

נסחפים בזרם

בעבר היה צורך במיתוג ובידול של מוצר מסוים על מנת להביאו לקדמץ הבמה ולהגביר את השיווק שלו. הייחודיות של מוצר היא זו אשר ממצבת אותו בשוק ומגדירה אותו כשונה ממוצרים אחרים. יחד עם זאת, המדיניות החדשה בעולם הסטארט אפ הינה יצירת כוח סחף אשר ימנע השוואות.

לסיכום ניתן לומר כי באמצעות אבחון דפוסי צריכה ניתן לבדוק טוב יותר היום את אופי ההתנהגות של הלקוחות בענפים מסוימים. כיום כבר לא מבוצעת חלוקה דיכוטומית של השוק אלא חשיבה יותר גלובלית.